Spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec w Stendal

Zdjęcie grupowe w Stendal.jpg

Pierwszy dzień wyjazdu spędziliśmy w Berlinie. Spacerując i jeżdżąc po stolicy Niemiec, mogliśmy zobaczyć najważniejsze zabytki i symbole miasta, m.in. Bramę Brandenburską, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, wieżę telewizyjną, kościół pamięci Cesarza Wilhelma, a także Reichstag, siedzibę niemieckiego parlamentu, którego kopułę mieliśmy przyjemność zwiedzić.

Pobyt w Stendal rozpoczął się od wizyty u burmistrza miasta pana Klausa Schmotza, który bardzo serdecznie powitał młodzież i wyraził radość z wieloletniej współpracy między naszymi miastami. Uczniowie poznawali historię miasta i zwiedzali zabytki Stendal oraz Muzeum Sportu. Nie zabrakło także przyjemnych form spędzania czasu wolnego. Wizyty w parku linowym,
w kręgielni, aquaparku, w ogrodzie zoologicznym oraz wycieczka rowerowa nad jezioro Wischer sprzyjały integracji i były czasem relaksu i odpoczynku.

Niemieccy organizatorzy przygotowali ciekawe wycieczki; do Magdeburga, urokliwego Arneburga oraz do Parku Optycznego w Rathenow, gdzie przeżyliśmy ciekawą lekcję biologii.

Uczestnicy spotkania spędzali miło czas również w klubach młodzieżowych, gdzie przygotowywali sami pizzę, malowali kubki i talerze, które po wypaleniu w piecu mogli zabrać ze sobą, grali w gry oraz tańczyli.

Nasi uczniowie bardzo miło wspominają wyjazd do Stendal. Takie spotkania to znakomita okazja do zawierania znajomości z młodymi ludźmi z Niemiec, ale także do poznawania historii, kuchni, kultury i życia codziennego naszych zachodnich sąsiadów.

Autor: Katarzyna Maciąg

Powrót na początek strony