Zakończenie innowacji "Oswoić szkołę"

klasa 1b.jpg

Innowacja "Oswoić szkołę" była prowadzona w roku szkolnym 2022/23 w klasach 0a, 0b, 1a i 1b.

Innowacja "Oswoić szkołę" skierowana była do naszych najmłodszych uczniów z oddziałów zerowych oraz klas pierwszych. Miała na celu pomoc dzieciom w zaadaptowaniu się w nowym środowisku (szkolnym i klasowym) oraz wśród nowych osób (nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanek i kolegów).

W czasie realizacji innowacji wychowawcy poszczególnych klas rozmawiali z dziećmi na wiele tematów, które dotyczyły najczęstszych lęków szkolnych, np.: boję się, że się spóźnię; boję się, że pani nie puści mnie do toalety; boję się, że zgubię się w szkole; boję się, że źle rozwiążę zadanie; boję się, że nie będzie czasu na zabawę; boję się, że starsze dzieci będą mnie biły i wiele więcej.

Wsparciem dla nauczycieli w "oswajaniu" lęków uczniów była książka "Oswoić szkołę" zawierająca 10 krótkich bajek. Opowiadały one historię Lolusia, który tak jak wielu naszych uczniów, nie wiedział, co czeka go w zerówce i klasie pierwszej. Na ich podstawie nauczyciele i dzieci wspólnie szukali sposobów, jak radzić sobie z poszczególnymi lękami i co robić w trudnych sytuacjach.

Wychowawcy wprowadzający innowację w swoich klasach:

  • oddział 0a: Patrycja Woś - Gołąbek, Joanna Strzemska - Lejwoda
  • oddział 0b: Grażyna Czerska, Małgorzata Prażmowska, Iwona Majek
  • klasa 1a: Ewa Wiejak - koordynator innowacji
  • klasa 1b: Agnieszka Nita - Kościelniak

 

Autor: Ewa Wiejak

Powrót na początek strony