"Mały miś w świecie wielkiej literatury" - podsumowanie projektu w grupie 0a

dziewczynka z książką.jpg

Ogólnopolski projekt czytelniczy "Mały miś w świecie wielkiej literatury" to projekt, który ma za zadanie rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Nasze przedszkolaki również wzięły w nim udział i przez cały rok szkolny wykonały szereg zadań.

Jednym z najważniejszych elementów projektu było założenie i prowadzenie czytelniczej kroniki klasowej. Dzieci po kolei zabierały kronikę do domów, a towarzyszył im miś Bruno. Zadaniem dzieci było przeczytanie misiowi fragmentu książki, wykonanie do niej ilustracji, uzupełnienie metryczki z pomocą rodzica, a następnie opowiedzenie innym dzieciom z klasy, dlaczego warto przeczytać wybraną książkę.

Ponadto zapraszaliśmy gości, którzy czytali dzieciom bajki. Byli to uczniowie ze starszych klas, a także pani z biblioteki szkolnej, która pokazała zerówkowiczom zupełnie inną stronę czytelnictwa dzięki teatrzykowi kamishibai. Dzieci poznały w ten sposób wiele baśni, bajek i legend.

Ważnym punktem projektu były wizyty w bibliotece, założenie karty czytelnika i wypożyczanie wybranych książek.

Dodatkowo tworzyliśmy własne teatrzyki kukiełkowe na podstawie wysłuchanych treści książek, wzięliśmy udział w "Tygodniu Harry'ego Potter'a", słuchaliśmy słuchowisk, graliśmy w gry i wykonaliśmy wiele ćwiczeń wspomagających naukę czytania.

Projekt był dla dzieci, jak i wychowawczyń, świetną zabawą i alternatywnym podejściem do promowania czytelnictwa.

Natomiast miś Bruno skradł serca dzieci i stał się ich ulubieńcem.

Autorzy: Ewa Wiejak, Agnieszka Nita - Kościelniak

Powrót na początek strony