Przygody z wodą

woda planeta życie.png

W listopadzie uczniowie naszej szkoły włączyli się w realizację projektu ekologicznego „Woda. Planeta. Życie” organizowanego przez Wydawnictwo Wspólnota oraz MPWiK "Wodociągi Puławskie", obchodzące w tym roku 30-lecie powstania spółki. Cała społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w jednym z zadań projektowych - jakim była zbiórka butelek PET. Udało się zebrać aż 51 worków zgniecionych butelek przeznaczonych do recyklingu. W konkursowej rywalizacji klas 4-8 zwyciężyła klasa 6b, której uczniowie zebrali 576 butelek PET.

Realizując zadania projektowe poruszano tematy związane z wodą i jej znaczeniem dla środowiska. Powstały oryginalne i pomysłowe prace plastyczne dotyczące piękna wody oraz jej użyteczności. Na terenie szkoły umieszczono poidełka dla ptaków i owadów, a najmłodsi uczestnicy wykonali film o "Przygodach kropelki wody".

https://view.genial.ly/637673a94d3fb30011b66eb5/presentation-land-of-magic-presentation

Pod opieką wychowawców w przedsięwzięciu aktywnie uczestniczyło 90 uczniów z klas
młodszych:
Grupa 0A - Patrycja Woś-Gołąbek,
klasa 1a - Agnieszka Nita-Kościelniak,
klasa 2a - Liliana Dąbrowska,
klasa 3b – Magdalena Aftyka


W inne zadania projektowe włączyli się również starsi uczniowie. Klasy: 6a, 6b ,8a i 8c pod
opieką wychowawców: pani Elżbiety Pawłowskiej, pani Renaty Firlej, pani Barbary Leśniak,
pani Hanny Cybuli oraz pani Natalii Goluch - nauczyciela informatyki.

W każdej z tych klas odbyły się zajęcia poświęcone wodzie. Miały one na celu rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące zasoby wody pitnej na świecie oraz uświadomienie znaczenia wody w przyrodzie oraz dla życia i zdrowia ludzi. W trakcie zajęć warsztatowych uczniowie klasy 6b przygotowali plakaty o sposobach oszczędzania wody.
Uczniowie wymienionych klas wykonali na zajęciach z informatyki broszury, ulotki i gazetki o tematyce związanej z wodą. Wiele z tych prac miało na celu zwrócenie uwagi na bardzo dobrą jakość puławskiej wody oraz zachęcało do picia wody z kranu. Pomysłowe i oryginalne efekty uczniowskich prac w postaci wystaw może oglądać cała społeczność szkolna.
Aby jeszcze bardziej dobitnie uświadomić fakt, że woda to nasz największy skarb uczniowie klasy 6a i 6b przygotowali gazetki ścienne „Woda. Planeta. Życie.”, które znajdują się na szkolnych korytarzach.

Jesteśmy przekonani, że działania związane z realizacją projektu pogłębiły wiedzę ekologiczną uczniów i utwierdziły ich w przekonaniu, że woda jest cennym surowcem, o który trzeba szczególnie dbać.
Efekty naszych działań zostały opublikowane w ostatnich numerach tygodnika „Wspólnota Puławska”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego przedsięwzięcia.

Liliana Dąbrowska
Renata Firlej

Powrót na początek strony