"Zabawa sztuką" w oddziale 0A

kolorowe mozaiki.jpg

Zerówkowicze z oddziału 0A wzięli w roku szkolnym 2021/22 udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Zabawa sztuką". Projekt ten ma za zadanie pobudzać kreatywność dzieci i jest nastawiony na naukę przez zabawę, realizację założeń pedagogiki freblowskiej, ale przede wszystkim łączenie świata sztuki z kompetencjami kluczowymi.

Nasze przedszkolaki wykonały w ramach tego projektu szereg zadań. Oto one:

- Land art - tworzenie obrazów przy użyciu materiału przyrodniczego - dzieci stworzyły własne wiosenne łąki przy użyciu przyniesionych roślin.

- Który obraz? - odkrywanie obrazów na podstawie fragmentów muzyki klasycznej - dzieci stworzyły własne prace na podstawie usłyszanych utworów

- Koło życia - mandala - dzieci stworzyły własne mandale przy użyciu nasion zbóż, pestek, przypraw oraz różnych ozdób

- Sudoku z Władysławem Ślewińskim - dzieci układały sudoku z obrazów Ślewińskiego

- Obrazy malowane na mleku - eksperyment zainspirowany twórczością Wojciecha Fangora - dzieci próbowały stworzyć własne obrazy na mleku

- Google Arts and Culture - praca z aplikacją mobilną - dzieci wykonały selfie wykorzystując filtry obrazów "Dziewczyna z perłą" Vermeera oraz "Gwieździsta noc" van Gogha.

- obchody Międzynarodowego Dnia Kropki - dzieci wykonały kropkowe prace - tęcze z kropek z plasteliny

- obrazy malowane nożyczkami - dzieci tworzyły obrazy przy pomocy figur geometrycznych i kształtów wycinanych z kolorowego papieru i bibuły

- modernistyczne rzeźby - dzieci wykonały prace przestrzenne inspirowane modernistycznymi rzeźbami Katarzyny Kobro

Praca nad zadaniami projektowymi była dla dzieci świetną zabawą, a jednocześnie pokazała im, że sztuka jest wszędzie, otacza nas z każdej strony. Trzeba się tylko uważnie rozejrzeć wokół siebie.

Autorzy: Ewa Wiejak, Agnieszka Nita - Kościelniak