Nasi uczniowie w TVP3 Lublin. Podsumowanie warsztatów

285827755_5626206327424246_2887216265875177098_n.jpg

W poniedziałek 13 czerwca uczniowie naszej szkoły biorący udział w prowadzonych przez Marcina Mizerę warsztatach dziennikarsko - historycznych mieli niepowtarzalną okazję odwiedzenia siedziby TVP3 w Lublinie. Młodzież zobaczyła jak wygląda telewizja "od kuchni", poznała kulisy realizacji takich programów jak m.in. "Panorama Lubelska" czy "Między Wisłą i Bugiem". - Możliwość odwiedzenia prawdziwego studia telewizyjnego, zobaczenia profesjonalnego sprzętu i tego, jak się tworzy telewizję była dla nas niezapomnianą, bardzo wartościową przygodą - mówią uczestnicy warsztatów.

Poniedziałkowa wizyta w siedzibie TVP3 Lublin była ostatnim, finałowym elementem warsztatów dziennikarsko - historycznych realizowanych w naszej szkole. Warsztaty odbyły się w ramach projektu pt. "Kreatywne społeczeństwo" finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Przygotował i poprowadził je dziennikarz Marcin Mizera.
Celem projektu było zapoznanie młodzieży z mediami, tajnikami pracy dziennikarza oraz reportera telewizyjnego z naciskiem na dziennikarstwo historyczne. Uczniowie mogli również odwiedzić m.in. miejsca związane z historią II wojny światowej i powojennego antykomunistycznego zbrojnego podziemia. Zobaczali dziennikarzy w pracy, profesjonalne studia telewizyjne oraz sprzęt używany przez reporterów TVP3 Lublin.
Ankiety przeprowadzone wśród uczestników warsztatów wykazały, iż znacznie wzrósł poziom wiedzy i umiejętności młodzieży. Młodzi ludzie zostali zachęceni do wspólnego działania i aktywności dziennikarskiej, szczególnie w sferze związanej z historią. Uczestnictwo w zajęciach projektu było istotnym etapem życia dla młodych ludzi, zauważyli oni, że dziennikarstwo może być nie tylko zawodem, ale i postawą, tworzącą krytyczną perspektywę postrzegania rzeczywistości, pasją w odkrywaniu i zgłębianiu tajemnic historii. Uczestnicy warsztatów zostali uświadomieni, że dziennikarz to obywatel świadomy prawa do bycia informowanym, wiedzący, że ma prawo domagać się informacji, ma prawo aktywnie ich poszukiwać, ma prawo do wyrażania swoich opinii i ocen. Uczestnicy warsztatów nabyli różnorodnych umiejętności i doświadczeń podczas zajęć i własnych prób aktywności dziennikarskiej - pisanie tekstów, nagrywanie wywiadów i filmów, fotografowanie. Uczniowie nabyli praktyki dziennikarskiej, umiejętności zbierania informacji, umiejętności dopytywania. Okazało się, że zrealizowane warsztaty dziennikarsko - historyczne to była dla młodych ludzi dobra okazja do krytycznego i świadomego spojrzenia na media i ich rolę w życiu społecznym, odwiedzenia i poznania ważnych miejsc związanych z historią. Uczestnicy projektu mieli doskonałą okazję poznać "od kuchni" warsztat i zasady obowiązujące etycznego dziennikarza. Bardzo ważnym walorem zajęć była estetyczna i komunikacyjna edukacja uczestników warsztatów, m.in. poprzez uwrażliwienie uczestników na konieczność krytycznej oceny własnej pracy i własnej ekspresji. Uczestnicy zajęć docenili możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu.
Bardzo cieszymy się, że warsztaty dziennikarsko - historyczne mogły odbyć się w naszej szkole. Mamy nadzieję, że po wakacjach możliwa będzie realizacja nowych, równie ciekawych i wartościowych projektów.
Powrót na początek strony