DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

uczniowie podczas konkursu.jpg

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawne używanie. Powinniśmy uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać. Poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy. Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został dzień, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego (bangla) - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Na świecie, jak podają dane statystyczne, istnieje około 6 tysięcy żywych języków. Szacuje się, że w historii ludzkości istniało ich dwa razy tyle, z czasem jednak niektóre z nich zaczęły zanikać i stały się martwe. Mieszkańcy Ziemi nie tylko gubią swoją tożsamość narodową, ale w wyniku migracji doprowadzają także do zacierania się, bądź też całkowitego zaniku ojczystych dialektów. Niemal połowa języków świata jest zagrożona utratą w ciągu następnych dwóch, trzech pokoleń. Od 1950 r. umarło 250 języków. I to budzi niepokój UNESCO. Dlatego więc Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w swoim założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Z okazji tego święta przygotowaliśmy dla Was kilka zadań. Klasy 1-3 przygotowały nagrania łamańców językowych oraz podejmowały inne aktywności językowe np. dyktanda biegane.

Klasy 4-8 brały odział w konkursie językowym.

Wyniki Konkursu na Mistrza Językowego

  1. Filip Różycki
  2. Iga Rózycka
  3. Michalina Pajewska

 

Wyróżnienia: Olaf Kulig, Nel Łaszcz, Liliana Lipska, Kuba Giza, Filip Pytlak, Nadia Szmidt 

W ogólnopolskim konkursie Eduelo „POPRAWNA POLSZCZYZNA” Paulina Stawska zajęła 3 miejsce (nauczycielem uczącym jest Pani Jadwiga Jędrzejczyk).

Autor: A. Orkiszewska

Powrót na początek strony