Narodowe czytanie 2022

uczestnicy narodowego czytania.jpeg

W tym roku przypada 11 edycja Narodowego Czytania w ramach, którego Para Prezydencka zaprosiła do wspólnego czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
„Ballady i romanse” to zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc wspaniała okazja by odczytać publicznie utwory inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji tego przedsięwzięcia. Do akcji przyłączyli się uczniowie klas 8. Uczniowie – Julia Lewandowska, Julia Piątek, Olivier Szaruga, Michał Stateczny i Igor Jędrych pięknie odczytali teksty wielkiego poety: Romantyczność, Świeteziankę, Panią Twardowską i balladę Rybka. Mam nadzieję, że wspólne czytanie przybliżyło poezję A. Mickiewicza oraz wydobyło jej urok i ponadczasowość przesłania.

Autor: Beata Filip