RODZICU!

ÓSMA KLASA I KONIECZNOŚĆ WYBORU DALSZEJ ŚCIEŻKI ZAWODOWEJ TO TRUDNY CZAS DLA TWOJEGO DZIECKA. DOWIEDZ SIĘ, JAK POMÓC MU PRZEJŚĆ PRZEZ TEN ETAP.

1
To właśnie Ty, rodzic, jesteś dla Twojego dziecka dużym autorytetem w planowaniu jego dalszej edukacji.

2
Pamiętaj, że to stresujący czas. Bądź wyrozumiały i cierpliwy.
Niezdecydowanie młodej osoby jest w tej sytuacji czymś naturalnym.

3

Obserwuj, jakie czynności pasjonują Twoje dziecko, być może to właśnie z nimi będzie związana jego przyszłość.

4
Pamiętaj, że Twoje dziecko kieruje się także innymi autorytetami, jak np.: osoby znane ze świata mediów, słynni blogerzy, rówieśnicy. Postaraj się, aby Twoje dziecko upewniło się, czy jego wybory faktycznie odpowiadają jego zainteresowaniom, umiejętnościom i predyspozycjom.

5
Prześledźcie razem dotychczasową drogę edukacji Twojego dziecka. Które z przedmiotów były ulubionymi, w których Twoje dziecko czuło się pewnie i osiągało dobre wyniki? Ułatwi to określenie, czego Twój syn lub córka chce się dalej uczyć, w jakim kierunku pragnie się rozwijać.

6
Pomóż swemu dziecku przejść ze strefy marzeń o zawodzie do strefy kreowania faktycznych planów: sprawdźcie ścieżkę kariery, wymagane umiejętności, zapotrzebowanie na rynku, opinie - tego wszystkiego możecie szukać w Internecie, branżowej prasie oraz konsultując się z doradcą zawodowym.

Wiele bezcennych informacji przydatnych w podejmowaniu przez Państwa dzieci decyzji edukacyjnych i zawodowych znajdziecie Państwo w poniższej prezentacji:

„Rodzic jako doradca swego dziecka przy wyborze szkoły ponadpodstawowej”

Rodzice - WCIES (um.warszawa.pl)

Poradnik dla rodziców „Jak pomóc dziecku w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery zawodowej”

Rodzice - WCIES (um.warszawa.pl)

KALKULATOR PUNKTÓW, TAK ZDAM!

DORADZTWO ORE – WYBIERAM ZAWÓD

5 RZECZY, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ ROZMAWIAJĄC Z DZIECKIEM O ŚCIEŻCE EDUKACYJNOZAWOWODEJ

FILMY ANIMOWANE O WYBORZE SZKOŁY I ZAWODU

TECHNIKUM SZKOŁĄ PIERWSZEGO WYBORU?

ROLA RODZICÓW W PLANOWANIU KARIERY ZAWODOWEJ DZIECKA

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY CKE

PERSPEKTYWY EDUKACYJNO – ZAWODOWE

HTTP://WWW.E-ZAMEK.PL/