Projekt „ Ogarnij Inżynierię” – Tajemnice Zielonych Dachów

Logo projektu Ogarnij inżynierię.jpg

Program oparty jest na interdyscyplinarnym podejściu STEAM:

– science – technology – engineering – art – math – czyli przyroda, technika, inżynieria, sztuka i matematyka.

Program został stworzony tak, aby uczniowie mogli powiązać naukę ze światem technologii, która ich otacza. Powiązanie to ma na celu zachęcenie uczniów do zdobywania wiedzy z matematyki czy nauk przyrodniczych. Wiedza z tych dziedzin, pokazana w kontekście realnych problemów, z którymi spotykamy się na co dzień, ma ułatwić uczniom zrozumienie potrzeby uczenia się tych przedmiotów. W ostatnich latach została zauważona potrzeba włączenia do powiązania tych nauk ze sztuką, co dobrze oddaje cytat: “Tam gdzie kończy się nauka, zaczyna się sztuka” Charles Negre. 

Dzieci już od najmłodszych lat poznają rzeczywistość przez eksperymentowanie, sprawdzenie działania i zastosowania różnych przedmiotów. Dzięki projektom inżynieryjnym możemy rozwijać to podejście i wykorzystać je do nauczenia dzieci podstaw myślenia naukowego. Uczniowie są zachęcani do rozwiązywania problemów poprzez wykonywanie doświadczeń w pracy zespołowej. Praca z projektami inżynieryjnymi pozwala uczniom zamienić umiejętności, które wypływają z ich naturalnej ciekawości w świadomy, zorganizowany proces poznawania. Dzieci w czasie tego procesu nie tylko zdobywają nową wiedzę, ale uczą się tego, jak się uczyć, łącząc ciężką pracę z zabawą.

W czasie pracy nad projektami, tak jak w nauce programowania uczniowie uświadamiają sobie jak ważna jest metoda prób i błędów. Próbują różnych rozwiązań, niezależnie od tego czy na początku wydają się one sensowne i warte realizacji. To pokazuje im, że popełnianie błędów jest integralną częścią procesu uczenia się i że to właśnie dzięki błędom uczymy się i możemy udoskonalać nasza wiedzę, umiejętności i projekty.
Thomas Edison, zanim wynalazł żarówkę, przeprowadził 10 tysięcy nieudanych prób. Zapytany, czy nie uważa tego za porażkę, powiedział: “Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10 tysięcy błędnych rozwiązań.” 
(notatnik inżyniera)  

W programie będą brali udział nie tylko uczniowie klas czwartych, ale również nauczyciele, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas, na to by wprowadzić dzieci do świata inżynierii. W specjalnym szkoleniu wzięły udział panie uczące różnych przedmiotów w klasach czwartych:

Przyroda – pani Renata Firlej oraz pani Hanna Cybula

Technika/plastyka – pani Magdalena Markowska

Informatyka – pani Iwona Szawlińska oraz pani Agnieszka Czarnota

Matematyka – pani Iwona Szawlińska oraz pani Agnieszka Czarnota

Koordynatorem całego projektu jest pani Magdalena Markowska

Na szkoleniu panie miały możliwość przeprowadzenia doświadczeń, nad którymi w szkole będą pracować uczniowie. Zbudowały dwa domy – tradycyjny i dom z zielonym dachem, a następnie dokonały pomiarów temperatury oraz wilgotności w obu budynkach – takie zajęcia czekają również na naszych uczniów. Wzięły udział w warsztatach obsługi drukarki 3D. zaplanowały swoje działania do realizacji w szkole, w ramach własnych przedmiotów.

ZAJĘCIA RUSZAJĄ WKRÓTCE!

Autor : Magdalena Markowska

Powrót na początek strony